• img
  • ABD eliyle İran karşıtı cephe

   ABD eliyle İran karşıtı cephe

   ABD eliyle İran karşıtı cephe

   Trump yönetiminin Ortadoğu politikası şekillenirken, İran karşıtı cephe de giderek netleşiyor.

   Geçtiğimiz haftaya damga vuran Münih Güvenlik Konferansında Türkiye, İsrail, Suudi Arabistan ve İran tarafından önemli mesajlar verildi. Murat Yetkin'in Hürriyet'teki yazısından öğrendiğimiz kadarıyla bu dört ülke ‘Eski Krizler ve Yeni Ortadoğu' başlıklı panelde bir araya geleceklerdi ancak konuşmacı sırasında anlaşma sağlanamayınca panel iptal edildi; yerine her ülkenin temsilcisi ayrı ayrı konuşma yaptı.

   Münih Güvenlik Konferansı 1963 yılından bu yana dünyanın dört bir yanından üst düzey devlet adamları, diplomatlar ve güvenlik uzmanlarını bir araya getiren, uluslararası toplumu hedef alan güvenlik tehditlerinin masaya yatırıldığı ayrıcalıklı bir tartışma platformu. Konferansı önemli kılan, program dahilinde düzenlenen toplantılardaki resmi mesaj alışverişi kadar, perde arkası kulis notları. Tüm bunlar önümüzdeki dönemin küresel güvenlik parametrelerini okumak adına ipucu olarak kaydedilir.

   Bu sebeple, konferansta Ortadoğu güvenliğine ilişkin yapılan açıklamalar da bir hayli önem taşıyor.

   Kürsüye gelen İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, konuşmasında gerek küresel gerekse bölgesel güvenlik ilişkilerinin sıfır toplamlı olmadığını, bu konuda yeni bir bilişsel yaklaşıma ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Batı-sonrasına1